Muzika
nuk është thjesht pasion apo profesion, është jeta ime
Biografia

Biografia

Emri i plote eshte Shqiponja, ka lindur ne 8 NENTOR 1981, e martuar dhe me nje djale.
PONI eshte emri i saj i vegjelise, i cili u zgjodh te jete njekohesisht dhe emri Artistik!
E shtyre nga talenti dhe deshira per te kenduar, mbaroi shkollen e muzikes per kanto “Naim Frasheri”, Vlore dhe paralelisht eshte marre me aktivitete artistike ne Teatrin “Petro Marko”, Vlore.
Festivali i Kenges Vlonjate, ka qene veprimtaria e saj e pare kur ishte ende ne bankat e shkolles. Me pas, do te hapeshin dyert e botes se muzikes, ku me zerin e saj do te terhiqte vemendjen dhe dashurine e publikut.

Punoi per 2 vjet si mesuese muzike, ku femijeve nuk ju percolli thjesht mesime muzike, por ju kultivoi dashurine per muziken ne pergjithesi dhe sidomos kenget labe ne vecanti!

Paralelisht me rritjen e saj profesionale duke u renditur nder kengetaret me te mira te trevave shqipfolese, ndoqi studimet dhe u diplomua ne Universitetin “Marin Barleti”, per Shkenca Politike.

Ne karrieren e saj, numerohen 7 albume dhe qindra koncerte, brenda dhe jashte vendit, si: Amerike, Australi, Itali, Greqi, Gjermani, France, Norvegji, etj.

0

Albume

00

Këngë

0

Çmime

00

Tekste

Biografia
Cmime dhe vleresime

Çmime dhe vlerësime

qe ka marre, kane vulosur suksesin e saj ne kenge si profesioniste:

Ne vitin 2006

Merr pjese ne Festivalin TOP FEST 4. Vleresohet me 2 cmime: Cmimi i “Internetit”, me kengen Si trendafil, si kenga me e votuar ne internet dhe cmimi “Best Female” ku ze vendin e dyte, ndermjet mbi 100 kengeve konkurruese. Ky cmim, vulosi suksesin e saj ne kenge si profesioniste.

Në vitin 2011

Ka marre cmimin “Mirenjohje per kultivimin e denje te kenges popullore Vlonjate”.

Ne vitin 2012

Me kengen “Është e jona Shqiperia”, është nderuar me Çmimin e Parë në Festivalin e Këngës Popullore: Nota Fest, në Shkup.

Në vitin 2012

Është nderuar nga Shoqata Laberia, si “Ushtruese e Vlerave Kulturore të Trevës së Labërisë, sidomos të këngës Vlonjate e Labe”.

Në vitin 2012

Ka marre cmimin, si “Video Klipi me i Mirë i Këngës Popullore” ne festivalin Netët e Klipit Shqiptar 11 (me video klipin Fjala ime është Kënga).

Autore e 20 teksteve

ku ne disa prej kengeve, perfshin dhe melodine per kenget:

 • Kurbeti moj neno
 • Do marr djale nga Laberia
 • Laberi moj Laberi
 • Jap e jap
 • Opa opa
 • Xhan xhan
 • Diamanti i Vlores
 • Eja me merr
 • Mire se vjen
 • Ja e marr nga Vlora
 • Polifonia
 • Une jam nga Laberia
 • Dale Dale ( me 2-Step)
 • Beja fora
 • BIO
 • Americano (2-Step)
 • Me dhe emrin nene
Cmime dhe vleresime
Diskografia

Diskografia

0000

Albumi me titullin As po, As Jo

Albumi me titullin “As po, As Jo” u publikua ne vitin 2005. Kenga e saj e pare me te njejtin titull, u kendua ne nje festival prestigjoz, ne Vlore. Ky album permbante 8 kenge.
Kenget me te preferuara nga publiku ishin:

0000

Albumi me titullin Dashuria Labe

Albumi me titullin “Dashuria Labe” u publikua ne vitin 2006. Ky album, permbante 8 kenge Labe te perpunuara. Kenget me te pelqyera nga publiku te cilat u shoqeruan me videoklipe ishin:

Ne dhjetor te po ketij viti, del nje Single: Priten O (kenge popullore labe).

0000

Albumi me titullin Shpirtin kam tek ju

Albumi me titullin “Shpirtin kam tek ju” u publikua ne vitin 2008. Ky album, permbante 8 kenge dhe 4 video klipe. Te gjitha keto, jane krijime te reja, ku ne pjesen me te madhe te tyre, PONI eshte dhe autore teksti. Ky album, u shoqerua me 4 video klipe:

Kenge shume te dashura per publikun!

0000

Albumi me titullin Fjala ime eshte kenga

Albumi me titullin “Fjala ime eshte kenga” u publikua ne vitin 2010. Ky album, permbante … kenge, te gjitha krijime te reja dhe 4 video klipe:

0000

Albumi me titullin Xhan Xhan

Albumi me titullin “Xhan Xhan” u publikua ne vitin 2013. Ky album, permbante 8 kenge te reja, ku ne disa prej tyre, autore eshte vete, PONI dhe 3 video klipe:

0000

Albumi me titullin BIO

Albumi me titullin “BIO” u publikua ne vitin 2015. Ky album, permbante 11 kenge, te gjitha krijime te reja dhe 4 video klipe:

0000

Albumi me titullin Identitet

Albumi me titullin “Identitet” u publikua ne vitin 2019. Ky album, permbante 7 kenge, te gjitha krijime te reja dhe 4 video klipe:

BASHKËPUNIME

Gjate aktivitetit te saj artistik, spikasin nje sere bashkepunimesh te suksesshme, me disa artiste te njohur:

Diskografia